با متیو پری بیشتر آشنا بشیم

متیو پری با اسم کامل متیو لنگفورد پری (Matthew Langford Perry) زاده‌ی 19 آگوستِ 1969 است. او بازیگر، کمدین و تهیه‌کننده‌ی آمریکایی-کانادایی است.

او دوران جوانی خود را در اتاوا گذراند جایی که تبدیل به یک ستاره‌ی تنیس شد. مدتی بعد در ۱۵ سالگی به لس آنجلس کوچ کرد تا کنار مادر بزرگ و پدرش (جان بنت پری) زندگی کند. در این دوران علاقه وی به بازیگری افزایش پیدا کرد. او نخستین بازی خود را در سال ۱۹۸۷ و در سریال شانس دوباره انجام داد. در سال ۱۹۹۶ برای نخستین‌ بار به خاطر سریال فرندز | Friends نامزد دریافت جایزه‌ی بهترین کمدین آمریکایی شد.

پری برای اولین بار در سال 1987 در سریال شانس دوباره بازی کرد، اما معروف‌ترین نقشی که داشت، نقش چندلر بینگ در سریال فرندز (Friends) بود. این سریال از شبکه‌ی NBC در سال 1994 پخش شد. او برای بازی در این سریال نامزد دریافت جایزه‌ی بهترین کمدین آمریکایی شد.

متیو پری همچنین در فیلم‌هایی نظیر «هجوم احمق‌ها»، «همه‌ی دَه یارد» و «در خدمت سارا» حضور داشته است.

متیو پری | Matthew Perry

پری با ایفای نقش چندلر در سریال فرندز که در سال ۱۹۹۴ روی آنتن رفت و یکی از محبوب‌ترین کمدی‌های تلویزیونی تمام دوران محسوب می‌شود، توانست جایگاه خود را به‌ عنوان یک بازیگر تثبیت کند. پری در سریال فرندز نقش چندلر بینگ شوخ را بازی کرد که با بازیگر مشتاقی به نام جویی با بازی مت بلانک هم‌خانه و دوست دیرینه‌ی راس با بازی دیوید شویمر است. این سریال در نهایت در سال ۲۰۰۴ پس از یک دهه به پایان رسید.

متیو پری در سریال فرندز

به جرأت می‌توان گفت سریال Friends یکی از محبوب‌ترین و پر مخاطب‌ترین سریال‌های تلویزیونی در کل جهان است. این سریال با خلق لحظات مفرح و خنده‌دار به اضافه شخصیت پردازی بی‌نقص، توانست تا سالیان سال دوام بیاورد و مخاطبان خود را چندین بار وادار به دیدن این سریال بکند.

چندلر بینگ (Chandler Bing)

یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های فرندز و به قولی بامزه‌ترین آنها بی‌شک شخصیت چندلر است. خلاقیت و منطق در خلق این شخصیت به قدری هماهنگی دارد که به شخصیتی دوست‌داشتنی تبدیل شده و با جوک‌هایش چه بی‌مزه و چه بامزه، همه بینندگان را می‌خنداند.

شخصیت چندلر به عنوان یک دوست، سعی می‌کند همیشه محبوب و مورد اعتماد باشد. او وقتی می‌فهمد که توانسته به یک شخص مورد اعتماد و رازدار بقیه تبدیل شود، به شدت به خود می‌بالد. به علاوه از اینکه کسی به او اطمینان نکند و او را دوست نداشته باشد به شدت می‌ترسد؛ این موضوع در طول سریال به صورت شوخی و غیر مستقیم بیان می‌شود اما واقعیت دارد.

چندلر متوجه تمام اتفاقات اطراف خود است و تیزبینی مفیدی دارد. همچنین بازیگوشی و کنجکاوی از دیگر ویژگی‌های جدا نشدنی او است و همیشه انرژی زیادی برای انجام کار‌های مفرح دارد. این شخصیت واقع‌گراییِ خاصی دارد و همیشه به عنوان یک عضو واقع‌بین گروه، تو ذوق کسانی می‌زند که ایده‌های بکر اما دور از ذهن می‌دهند. شخصیت چندلر به شدت تابع امیال آنی است و همیشه به این جمله منسوب می‌شود که الان حس این کار را دارم پس همین را انجام می‌دهم.

چندلر عاشق اتفاقات غیر منتظره است و هیجانِ تغییر را دوست دارد. از اینکه همیشه یک کاری روی روال تکراری پیش برود بی‌زار است و به هیچ وجه نمی‌تواند یکنواختی را تحمل کند. به همین دلیل اولین کسی که در بین گروه قدم به سوی تغییر و بزرگ شدن برداشت خود او بود. به این دلیل که همیشه دنبال یک معنای جدید برای زندگی می‌گشت. او ابتدا به عنوان یک جوان عیاش زندگی را قبول کرد و سپس به عنوان یک دوست‌پسر وفادار معنای جدیدی برای خود پیدا کرد و در مرحله بعد وارد دنیای همسر خوب بودن شد و زندگی را در معنای آن تعریف کرد و سپس به دنبال معنای جدید و متفاوت‌تری گشت، یعنی زندگی با خانواده به دور از هر کسی. البته در تمام این مراحل چندلر زندگی را آسان و بی‌تکلف معنا می‌کرد.

از واضح‌ترین ویژگی‌های چندلر، عاشق خنده و شوخی بودن او است. او جوک‌های زیادی می‌سازد و به اینکه بامزه‌ترین عضو گروه هست و باعث شادی دیگران می‌شود به خود می‌بالد.اینکه چرا یک شخصیت انقدر با همه چیز شوخی می‌کند بی دلیل نیست. یکی از دلایلش بی‌زاری چندلر از سنگینی فضا و خشکی روابط است. چندلر به هیچ عنوان نمی‌تواند یک فضای جدی و بی‌تحرک را تحمل کند، به همین دلیل گاهی که متوجه سنگینی فضا می‌شود، احمقانه‌ترین شوخی‌ها را تعریف می‌کند؛ به خیال اینکه از فضای قبلی بیرون آمده است.

یکی دیگر از دلایل شوخی کردن با تک تک عناصر موجود، که دلیل عمیق روانشناسی است، جلب توجه کاذب برای جبران نیاز‌های عاطفی ارضا نشده است. اگر به نوجوانی چندلر نگاه کنیم، به هر نحوی در آن دوره سعی می‌کرد که توجه دیگران را به خودش جلب کند. از مدل مو‌های عجیب و لباس‌های رنگی جلف گرفته، تا تیکه‌های کوبنده و رفتار نامتعارف. اما وقتی وارد سنین جوانی شده، نیاز به دیده شدن و جلب توجه را به سمت شوخی‌ها و جوک‌های آنی معطوف کرده و تا حدودی این نیاز به جلب توجه را خاموش کرده ولی این تمایل کاملا برطرف نشده. اگر یادتان باشد، در یکی از قسمت‌های فصل اول سریال فرندز، دوست فیبی که یک روانشناس بود، به چندلر می‌گوید:《تو از شوخ طبعیت برای برقراری ارتباط استفاده می‌کنی》باز هم برمی‌گردیم به این نقطه نظر که چندلر برای جلب توجه از عنصر شوخی استفاده می‌کند و این به نوعی او را متفاوت می‌سازد.

اگر نگاهی به ریشه شکل گیری این نیاز به دیده شدن و جلب توجه از نظر روانشناسی بی‌اندازیم، متوجه وجود والدینی می‌شویم که به هر دلیلی به فرزندانشان بی‌توجهی می‌کنند و به نیاز‌های عاطفی آن‌ها واکنش مثبتی نشان نمی‌دهند. درست همانند والدین چندلر. اگر دوباره به حرف آن روانشناس دقت کنیم، بعد از گفتن حرفش درباره ضعف برقراری ارتباط چندلر، به او می‌گوید که تک فرزند است و پدر و مادرش طلاق گرفته‌اند. او از جلب توجه چندلر به واسطه شوخی، به این نتیجه رسید که به چندلر در کودکی توجه کافی نشده، پس حتما تک فرزند است و یک هم‌بازی نداشته و از آنجایی که در برقراری ارتباط هم مشکل دارد، فکر تک فرزند بودنش قوی‌تر می‌شود. اما تک فرزند بودن تنها دلیل احساس کمبود توجه نیست، بلکه پدر مادری که درگیر مشکلات جدا شدن هستن و حوصله سر و کله زدن با بچه را ندارند هم موثر است. همین بی‌توجهی، در کودکی به پیش فعال شدن کودک دامن می‌زند و در نوجوانی به جلب توجه کاذب. و اگر در نوجوانی این کشمکش حل و فصل نشود، فرد در جوانی دست به کار‌های احمقانه‌ای برای جلب توجه می‌زند. اما خوشبختانه چندلر به خاطر وجود دوستانی که به او توجه لازم را می‌کنند، این مشکل را برطرف می‌کند و از راه مفیدی این نیاز را جبران می‌کند.

از ویژگی‌های منحصر به فرد چندلر این است که همیشه سعی می‌کند در سخت‌ترین لحظات دوستانش، لبخندی بر لب‌های آن‌ها بی‌آورد و غیر مستقیم به آن‌ها می‌گوید:« مشکلات رو ول کن، بخند به همشون، همون کاری که من از بچگی می‌کنم»

دیالوگ معروف چندلر بینگ سریال فرندز

یکی از بهترین دیالوگ های سریال فرندز که با کمترین تعداد کلمات، می‌تواند به بهترین شکل یکی از شخصیت‌ها را توصیف کند: 

سلام، من چندلرم. من وقتی احساس ناراحتی بکنم، جوک میسازم

«چندلر» شخصیتی خاص دارد که در بدترین لحظات ممکن، شوخی‌های عجیب‌وغریبی می‌کند و همین دیالوگ از این شخصیت، این خصوصیت به‌یادماندنی او را توصیف می‌کند.

معرفی کتاب فرندز: دوستان و عاشقان اثر متیو پری

متیو پری (Matthew Perry) در این کتاب ما را به سفری هیجان‌ انگیز می‌برد تا با جاه‌طلبی‌های دوران کودکی‌اش آشنا شویم و در جریان روند رسیدن او به شهرت در بازیگری و مشکلات ناشی از اعتیاد شدیدش قرار بگیریم. او در سال ۱۹۹۷ برای اعتیادش به مسکن ویکودین وارد مرکز توانبخشی شد و دوره‌ی دوم بازپروری را در سال ۲۰۰۱ به پایان رساند. سال‌ها بعد، پری به مردم گفت که در آن دوره نتوانسته بود مصرف الکل و قرص‌ها را متوقف کند. پری فاش کرد که پس از ترکیدن روده‌ی بزرگ خود، تجربه‌ای نزدیک به مرگ را داشته که منجر به بستری شدن پنج‌ماهه‌اش در بیمارستان شد. این مصیبت وحشتناک به‌عنوان کاتالیزوری برای او عمل کرد تا در نهایت اعتیاد را ترک کند. جالب این‌که این بهبودی‌ بیشتر به معجزه شبیه است و پس از روزها درد طاقت‌فرسا و بستری بودن در شرایط بحرانی حاصل می‌شود.

در کتاب فرندز: دوستان و عاشقان (Friends, Lovers and the Big Terrible Thing)، متیو پری به شیوه‌ای جذاب، طنزآمیز و با لحنی صمیمانه از خلأ عاطفی‌ خود که ریشه‌ی آن به ازهم‌پاشیدگی خانواده‌ی او برمی‌گردد، سخن می‌گوید. اتفاق ناگواری که سبب می‌شود او حتی نتواند این خلأ را با رسیدن به رویای بزرگش که شهرت، محبوبیت و ثروت زیاد است، پر کند و سرانجام به اعتیاد روی بیاورد

در طول کتاب، این بازیگر مشهور داستان‌هایی را در مورد سایر ستاره‌هایی که در زندگی او تأثیرگذار بوده‌اند، بازگو کرده و به وضوح نبرد مادام‌العمر خود را با اعتیاد به تصویر می‌کشد. در مجموع کتاب فرندز: دوستان و عاشقان سرشار از خاطرات فراموش‌نشدنی زندگی این بازیگر است که صمیمانه آن‌ها را با مخاطبان خود در میان گذاشته و چنانچه انتظار می‌رود این زندگی‌نامه برای طرفداران او صادقانه، تکان‌دهنده و طنزآمیز خواهد بود.

کتاب فرندز: دوستان و عاشقان

جوایز و افتخارات کتاب فرندز: زندگی و خاطرات متیو پری

  • پرفروش نیویورک‌ تایمز
  • از پرفروش‌ترین کتاب‌های بین‌المللی
  • نامزد جایزه‌ی گودریدز برای بهترین کتاب زندگی‌نامه‌ای در سال 2022
  • کتاب برگزیده‌ به انتخاب تایمز، یواس‌ای تودی و ایالات متحده‌ی آمریکا
  • حضور در فهرست نهایی جایزه‌ی بریتیش بوکِ سال 2023 به‌عنوان بهترین کتاب غیرداستانی

روز غم انگیز عاشقان فرندز

۲۸ اکتبر ۲۰۲۳ برای دوستداران سریال فرندز، روز غم‌انگیزی بود؛ روزی که رسانه‌ها خبر پیدا شدن جسم بی‌جان متیو پری در جکوزی خانه‌اش اعلام کردند باعث دلشکستگی و ناراحتی بسیاری از هواداران سریال فرندز در سراسر جهان شد و خیلی زود #MatthewPerry و #ChandlerBing ترند توییتر و اینستاگرام شد تا شوک و غم ناشی از شنیدن این خبر به گوش همه برسد. خیلی از کاربران مرگ متیو را به از دست دادن یک دوست قدیمی تشبیه کردند که این نشان از محبوبیت او و فهم و پذیرش طعنه‌ها و شوخ‌طبیعی‌هایش بین طرفدارانش بود.
در اکانت رسمی اینستاگرام سریال فرندز هم پستی به اشتراک گذاشته شد که در آن نوشته بود: «ما از در گذشت متیو پری بسیار غمگین و ویران شده‌ایم. او یک هدیه واقعی برای همه بود. قلب ما برای خانواده، عزیزان و همه طرفدارانش می‌سوزد.»

به گزارش ان‌بی‌سی او ظاهرا در جکوزی خانه‌اش غرق شده است و تلاش‌ها برای احیای او بی‌نتیجه بوده است. پری در اوج موفقیت خود، سال‌ها با اعتیاد به مسکن‌ها و الکل مبارزه کرد و چندین بار در کلینیک‌های توانبخشی بستری شد. وی چهار بار نامزد جایزه امی شد و دوبار این جایزه را دریافت کرد. او همچنین در سال ۲۰۰۶ به خاطر داستان «ران کلارک» نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب شد و آن را دریافت کرد.

برای عاشقان فرندز ...

author-avatar

درباره سودابه

اسم من سودابه ست، از کوچیکی به هنر علاقه خاصی داشتم و حالا موفق شدم یه کارگاه کوچیک هنری برای خودم داشته باشم و هدیه های خاص براتون بسازم 😇

بازگشت به لیست

1 دیدگاه در “کتاب فرندز: دوستان و عاشقان اثر متیو پری

  1. محمد گفت:

    من به شخصه فن سریال فرندز هستم و واقعا از فوت متیو پری خیلی ناراحت شدم اما وقتی دیدم گلسویی که من عاشق کاراشم هم به این موضوع پرداخته، حس جالبی بود برام
    واقعا به تیم گلسو افتخار میکنم و خوشحالم که باهاتون آشنا شدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *